Тлумачний словник української мови
СТІЛЕЦЬ, льця, ч. 1. Вид меблів у вигляді короткої лави, перев. із спинкою, для сидіння однієї людини. Попід стінами стояли рядками дубові стільці з високими спинками (Н.-Лев., VII, 1966, 70); Пасажир з валізкою присів на стілець біля канапи і машинально дістав портсигар (Панч, Синів.., 1959, 5); Мічурін сидів на складаному стільці біля деревця (Довж., І, 1958, 474); Плетений стілець; Віденський стілець; // перен., розм. Посада, службове місце. - Щось дуже ти за свого стільця боїшся, - мовила Віра Андріївна (Мушк., Чорний хліб, 1960, 97).
^ Електричний стілець - знаряддя страти в США. Наснились мені березневої ночі Далекі моря, океани холодні.. І друзі, що в тюрмах сидять, як в безодні.. На їхню свободу вдягають вуздечку, А вже від свободи в тюрму недалечко. А там їх заводять у камери звичні І просять сідать на стільці електричні (Мал., Запов. джерело, 1959, 43).
@ Дати стілець (стільця) кому - вдарити кого-небудь коліном. Біля школи вже гамірно й весело. Пропечені за літо школярі.. допитуються, чий батько швець, щоб якомусь необачному коліном дати стілець, і міряються силою (Стельмах, Щедрий вечір, 1967, 89); Не знати, на який стілець сісти див. знати; Підставляти (підставити) стілець (стільця) кому - чинити кому-небудь неприємності, перешкоджати в чомусь. - Наші пани.. догоджають батюшкам, хто вміє кільки слів цвенькнути по-польській [по-польському]. - Зате ж підставляють вони стільця тому, хто не годить їм! (Н.-Лев., І, 1956, 125); Сидіти на двох стільцях (між двома стільцями) - намагатися поділити дві протилежні думки.
2. спец. Підставка під який-небудь механізм, інструмент, будову і т. ін. Звичайно перший вінець зрубу укладали на наріжні стільці - з дерева чи каміння - і цим.. захищали від швидкого загнивання (Дерев. зодч. Укр.., 1949, 56).
3. Те саме, що аналой. Як одчитували молитви, то і вона мов гасла, так що як прийшлося обводити круг стільця, так вона вже і не змогла сама по собі йти (Кв.-Осн.. II. 1956, 354).